Aktualności

Zatrzymane prawa jazdy – przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym

Funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Policach i Komisariatu Policji w Mierzynie od początku roku na terenie powiatu polickiego ujawnili 27 przypadków rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Mimo licznych apeli do kierujących o „zdjęcie nogi z gazu” i o rozwagę na drodze, tylko w pierwszych tygodniach września ujawniono już 3 takie przypadki. Przypominamy, że za rażące przekroczenie (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy.

Główną przyczyną zdarzeń drogowych jest przede wszystkim brawura połączona z niedostosowaniem przez kierujących prędkości do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzają wiele działań na drogach celem zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. Kontrolują prędkość na drogach powiatowych i wojewódzkich, ale przede wszystkim w terenie zabudowanym, gdzie przekraczanie dozwolonych 50km/h niesie ogromne zagrożenie. Policjanci nie stosują taryfy ulgowej dla tych co łamią prawo drogowe.

W dniu 1 września br., w rażący sposób przepisy złamał 21-letni kierujący dostawczym fordem. Mieszkaniec Szczecina przy ograniczeniu 50 km/h w Nowym Warpnie „pędził „114 km/h. Natomiast kilka dni później w Pilchowie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 34- letnią kierującą mercedesem, gdzie na obowiązującej „pięćdziesiątce” prowadziła samochód z prędkością 112 km/h. W związku z popełnionymi wykroczeniami oprócz 10 punktów, policjanci nałożyli na kierujących mandaty karne. Ponadto przy kontroli kierujący pożegnali się z prawem jazdy, które odzyskać dopiero mogą po trzech miesiącach.

Przypominamy, że jeśli kierowca mimo zatrzymanego prawa jazdy dalej będzie prowadzić samochód bez uprawnień, okres ten przedłuży się do sześciu miesięcy, a kolejna „wpadka” bez prawa jazdy, zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Policjanci apelują do kierowców – dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg – „noga z gazu”.

 

asp. sztab. Iwona Grefenheim

  • kontrola prękości
  • kontrola prękości
  • kontrola prękości
  • kontrola prękości
  • kontrola prękości
  • kontrola prękości
  • kontrola prękości