Aktualności

„Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 28.08.2018

Od 3 września policja rozpoczyna działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze głównym celem akcji będzie czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Policyjne patrole pojawiają się przy szkołach tuż przed pierwszym dzwonkiem, aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz tłumaczyć jak zachowywać się na drodze. Funkcjonariusze pionów prewencji i ruchu drogowego będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół i placówek oświatowych aby nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących, jak i pieszych
i rowerzystów. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pojazdy przewożące dzieci i młodzież.

Istotnym elementem działań będą spotkania organizowane z rodzicami i dziećmi. Zajęcia z policjantami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze będą rozmawiać również z rodzicami i nauczycielami, na których ciąży obowiązek edukacyjny wobec dzieci. Policjanci będą zwracać uwagę rodziców na kwestie związane
z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych

  • Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie.

  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.

  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich
    w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

  • Opiekunowie powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.


 

Sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka

 

 

  • 1
Powrót na górę strony