Aktualności

NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU POD OKIEM POLICKIEJ DROGÓWKI

Nadejście jesieni a wraz z nią trudnych warunków drogowych powoduje spadek bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu. W związku z tym policka drogówka przeprowadziła akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych po drogach.

Wspólne działania policjantów ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Policach oraz funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie zostały przeprowadzone 10 października br. na terenie całego powiatu. Mundurowi przypominali, że każdego roku, począwszy od września, gwałtownie rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych co jest związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Zwracali uwagę na prawidłowy sposób noszenia odblasków. Przypominali, ze powinny one być umieszczane w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Działania były skierowane również do rowerzystów, którzy także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a dodatkowo nosić na ubraniu elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski. W ramach prowadzonej akcji wszyscy napotkani przez funkcjonariuszy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dostali odblaski, dzięki którym będą mogli jeszcze lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy!

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych - można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów i noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4