POCISK PRZECIWLOTNICZY ZABEZPIECZONY PRZEZ SAPERÓW - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Policach

Aktualności

POCISK PRZECIWLOTNICZY ZABEZPIECZONY PRZEZ SAPERÓW

Patrol saperski zabezpieczył niewybuch z okresu II Wojny Światowej znaleziony przez policzanina przy torach kolejowych w Policach. To już drugie takie znalezisko na terenie powiatu w tym miesiącu. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia takich przedmiotów.

Mieszkaniec Polic podczas porannego spaceru z psem zauważył przy torowisku, niedaleko stacji kolejowej w Policach pocisk, najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej. Zanim poinformował o znalezisku policję, przeniósł niewybuch kilkadziesiąt metrów dalej. Na miejsce został wezwany patrol saperski, a do czasu ich przyjazdu miejsce zabezpieczali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Policach. Mężczyzna swoje zachowanie tłumaczył tym, że chciał przenieść pocisk w bezpieczne miejsce. Patrol rozminowania nr 1 z Jednostki Wojskowej 2901 w Szczecinie pod dowództwem chorążego Henryka Trębasa, zabezpieczył i zabrał niewybuch. Jak się okazało był to pocisk przeciwlotniczy z okresu II Wojny Światowej. Saperzy sprawdzili również pobliski teren, nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów. Pomimo faktu, że od zakończenia wojny minęło dziesiątki lat, to wciąż spotykamy się z jej pozostałościami w życiu codziennym. To drugi taki przypadek w tym miesiącu. Na początku października robotnicy podczas wykonywania prac budowlanych na jednej z posesji w miejscowości Stobno, ujawnili pocisk artyleryjski. Dzięki współpracy z Jednostką Wojskową w Szczecinie, w przypadkach ujawnienia powojennych znalezisk, zawsze możemy liczyć na patrol rozminowania z 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie.

Pamiętajmy, że w sytuacjach znalezienia przedmiotów, które maja znamiona uzbrojenia wojskowego należy poinformować o tym fakcie policję. Nawet stare i zardzewiałe „pamiątki” z okresu wojennego nadal są niebezpieczne i stanowią śmiertelne zagrożenie. Policja apeluje do wszystkich, którzy ujawnią tego typu przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać i manipulować przy nich. Pamiętajmy, że duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5