Aktualności

Coraz trudniejsze warunki na drogach – policja apeluje o ostrożność!

Jesienna pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców. W ostatnim czasie na drogach zmagamy się z coraz trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Częściej pojawiają się opady deszczu, porywisty wiatr, gęsta mgła, a dni stają się krótsze. Taka aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

Wcześniej zapadający zmrok, poranne mgły i często związana z tym ograniczona widoczność nie sprzyja kierowcom. Prowadzenie samochodu w takich warunkach wymaga od kierującego zdecydowanie większej koncentracji uwagi i czujności podczas jazdy. Pamiętajmy aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków. W wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!
Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są niechronieniu uczestnicy ruchu drogowego. Funkcjonariusze przypominają pieszym, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet przy przejściach dla pieszych należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować.


Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego aby każdy z nich mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka

  • 1