Aktualności

Młodzież kontra rzeczywistość – spotkania z uczniami szkół średnich

Data publikacji 20.11.2019

Policcy funkcjonariusze spotkali się z młodzieżą szkół ponadpodstawowych, aby porozmawiać o fali przemocy i nienawiści oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Policjanci na spotkaniach rozmawiali z młodymi ludźmi o współczesnych zagrożeniach i przede wszystkim ostrzegali o konsekwencjach podejmowanych przez siebie decyzji.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Policach spotkali się z uczniami klas branżowych Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, a także z wychowawcami, pedagogami oraz dyrekcją aby porozmawiać o problemach, które we współczesnym świecie coraz częściej dotykają młodzież i zwrócić uwagę na odpowiedzialność jaką każdy za swoje czyny ponosi.

Policjanci przypomnieli znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja. Dużo uwagi mundurowi poświęcili zagadnieniom związanym ze stosowaniem przez uczniów przemocy, jak i bycia ofiarą przemocy. Podkreślili, że jest to zjawisko coraz bardziej powszechne w środowisku szkolnym. Szczegółowo omówili konsekwencje prawne jakie mogą ich spotkać za poszczególne ich zachowania, czy to na terenie szkoły czy poza placówką.

Funkcjonariusze omówili również temat szeroko pojętego „hejtu” w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni.  Starali się uświadomić, że wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące. Nasze niewłaściwe, a czasami wręcz okrutne zachowanie może mieć wpływ na całe życie drugiego człowieka. Mundurowi podkreślali, że nigdy nie możemy mieć pewności co się stanie z plikami, które udostępniamy w sieci ani czy dane, które publikujemy są w pełni bezpieczne. Dlatego ważne jest aby zastanowić się kilka razy zanim coś powiemy, napiszemy czy zrobimy.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali policjantom pytania, opowiadali o swoich przeżyciach. Dzięki luźnej dyskusji mieli możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla nich sprawach.

Sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka


 


 

 

  • uczniowie siedzą w sali tyłem do zdjęcia, patrzą w stronę tablicy przy której stoi policjantka. Po prawej stronie siedzi Pani wychowawczyni i Pani pedagog.
  • uczniowie siedzą w sali tyłem do zdjęcia, patrzą w stronę tablicy przy której stoi policjantka. Po prawej stronie siedzi Pani wychowawczyni i Pani pedagog.
  • uczniowie siedzą w sali tyłem do zdjęcia, patrzą w stronę tablicy przy której stoi policjantka. Po lewej stronie przy biurku siedzi Pan wychowawca i Pani pedagog.
Powrót na górę strony