Aktualności

Kiedy telefon kradnie Ci życie

Data publikacji 20.11.2019

„Ucz się smakować życie w realu” to kolejna kampania profilaktyczna skierowana do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i młodzieży ze szkół średnich. Celem tej kampanii jest pochylenie się nad poważnym problemem jakim jest nadużywanie telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież oraz omówienie skutków tego typu uzależnień.

Funkcjonariusze z polickiej komendy zorganizowali szereg spotkań z uczniami klas VII i VIII szkół podstawowych w Policach przy udziale pedagogów aby naświetlić skalę problemu, który we współczesnym świecie coraz częściej dotyka młodzież, a mianowicie – uzależnienie od telefonu komórkowego zwane fonoholizmem.

Policjanci podkreślali, że telefony towarzyszą nam wszędzie - w pracy, domu, szkole, podczas treningów, spotkań z przyjaciółmi, jednak wiele osób przekracza granice racjonalnego korzystania z komórek i stwarza zagrożenie zarówno dla swojego życia, jak i osób znajdujących się w ich otoczeniu. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na wypadki w ruchu drogowym, których przyczyną było właśnie korzystanie z telefonów komórkowych – pisanie wiadomości podczas zbliżania się i przechodzenia przez przejście dla pieszych czy poruszanie się po drodze ze wzrokiem wlepionym w wyświetlacz smartfona. W takich sytuacjach nie potrafimy skupić uwagi, jesteśmy pochłonięci tym co dzieje się na ekranie tak małego urządzenia, podczas gdy nasze zachowanie może mieć tragiczne skutki, nie tylko dla nas ale również dla innych uczestników ruchu.

Policjanci rozmawiali również o spędzaniu wolnego czasu, ponieważ niestety korzystanie z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu to zachowanie o wiele częstsze niż spotkania ze znajomymi w świecie rzeczywistym czy realizowanie swoich pasji. Mundurowi uświadamiali, że coraz więcej młodych ludzi nie posiada umiejętności życia i bycia poza światem aplikacji a co za tym idzie - nieporadność życiowa, brak kreatywności w rozwiązywaniu codziennych problemów bez użycia Internetu. Omówili również inne skutki nadużywania telefonów m.in. notoryczne zmęczenie, trudności w komunikowaniu się i budowaniu więzi z innymi ludźmi, zaburzenia emocjonalne związane z izolacją społeczną.

Podsumowując każde spotkanie policjanci zachęcali do spędzania czasu z rodziną, przyjaciółmi, rozwijania zainteresowań, poznawania nowych ludzi – po prostu do życia w realu!

Pamiętajmy, że większość uzależnień rozwija się z niewinnych na pozór zachowań, z nudów, chęci odmiany.

Można wymienić szereg symptomów, które powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jednak ważne jest, aby podczas dokonywania oceny kierowali się oni własnym wyczuciem oraz znajomością swojego dziecka.

Granica między zwykłym a nałogowym korzystaniem z telefonu jest bardzo płynna, ale z pewnością warto być wyczulonym wobec następujących objawów:

  • dziecko zawsze ma przy sobie telefon i niemal bez przerwy z niego korzysta;

  • błahe lub nonsensowne powody, którymi uzasadnia nieustającą konieczność obsługiwania telefonu;

  • przeglądanie sieci, korzystanie z komunikatorów czy serwisów społecznościowych staje się ważniejsze i bardziej interesujące, niż wszystko to, co się dzieje tu i teraz w realnej rzeczywistości;

  • próby odebrania telefonu wywołują u nastolatka poirytowanie, a nawet agresję;

  • wysokie rachunki związane z użytkowaniem telefonu;

  • nieustanna pogoń za coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi modelami smartfonów;

  • pobudzenie, problemy z koncentracją, huśtawka nastrojów, zaburzenia snu;

  • problemy w relacjach rodzinnych, narastające konflikty, brak możliwości porozumienia się z nastolatkiem;

  • korzystanie z telefonu w takich celach jak granie, bicie osiągniętych rekordów itd.

 

Sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka


 


 

 

  • na biurku leżą dwa smartfony , między nimi ulotka z napisem Ucz się smakować życie w realu, poniżej na ulotce wyjaśnienie pojęcia fonoholizm
Powrót na górę strony