Aktualności

Myśląc o świętach nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dni poprzedzające ten świąteczny czas to okres, kiedy jesteśmy zabiegani i rozkojarzeni robieniem zakupów w sklepach i przygotowywaniem świątecznych potraw. Pamiętajmy, aby myśląc o świętach nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak co roku Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas, gdy dochodzi do większej ilości włamań i kradzieży kieszonkowych. Pamiętajmy więc o zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Nawet gdy wychodzimy tylko do pobliskiego sklepu, sprawdźmy czy drzwi i okna są zamknięte. Nie zapominajmy o włączeniu dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu). W okresie bezpośrednio poprzedzającym święta dojazd do sklepu, zrobienie nawet małych zakupów i powrót do domu, zajmie nam dużo więcej czasu niż zazwyczaj. Możemy także poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem czy domem podczas naszej nieobecności.

Parkując pojazdy nie pozostawiajmy w nich na widoku przedmiotów wartościowych. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu auta. Gdy będziemy pakować do niego zakupy, torebkę połóżmy w bagażniku, nie zostawiajmy jej w wózku, gdyż zajęci pakowaniem możemy nawet nie zauważyć, kiedy ktoś ją nam ukradnie.

Zachowajmy również ostrożność podczas korzystania z transportu publicznego, w szczególności w pociągach, autobusach i tramwajach, a także na dworcach kolejowych, portach lotniczych i przystankach komunikacyjnych. Zaabsorbowani robieniem zakupów pamiętajmy o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi, aby nie doszło do ich zaginięcia, o co nie jest trudno zwłaszcza w zatłoczonych centrach handlowych. Starajmy się unikać miejsc zatłoczonych i stale pilnujmy swojego bagażu. Nie pozostawiajmy go bez opieki, ani pod opieką przygodnie spotkanych osób.

Tak jak co roku o bezpieczeństwo podróżujących po drogach naszego regionu dbają policjanci zachodniopomorskiej drogówki. W trakcie działań na drogach województwa mundurowi zwracają uwagę na kierujących popełniających szczególnie niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przejeżdżanie linii ciągłej. Respektujmy znaki drogowe i nie jedźmy na pamięć. Pamiętajmy również o tym, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów i znaków drogowych!

Nie siadajmy za kierownicę nawet po spożyciu minimalnej ilości alkoholu!

Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy również od nas samych. Zadbajmy aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka