Aktualności

Dostałeś smsa z linkiem? Uważaj, nie daj się oszukać!

Mieszkaniec powiatu polickiego otrzymał sms-a z informacją o uiszczeniu opłaty za zamówioną wcześniej paczkę w wysokości 1,60 zł. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej. Po kliknięciu na niego mężczyzna został przekierowany na fałszywą stronę, przez co stracił z konta ponad 13 tys. zł. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu wiadomości, a przede wszystkim o niekorzystanie z linków do dokonania płatności nawet drobnej kwoty. Chrońmy swoje dane.

Do Komendy Powiatowej Policji w Policach zgłosił się mężczyzna, który poinformował policjantów, że została oszukany. Jak ustalili funkcjonariusze zgłaszający otrzymał sms-a z informacją, że ma zapłacić 1,60 zł za zamówioną paczkę. W wiadomości tej znajdował się również link do strony internetowej, który miał ułatwić uiszczenie opłaty. Mężczyzna kliknął w link zawarty w sms-ie i od razu został przekierowany na stronę umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego. Następnie po podaniu logina i hasła, potwierdził przelew. Dopiero następnego dnia po zalogowaniu się na swoje konto mężczyzna zobaczył, że z konta zniknęło ponad 13 000 zł.

Policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność wobec wiadomości sms, zachęcających do kliknięcia w podany w nich link w celu dokonania nawet drobnych płatności. Linki te mogą kierować na fałszywą stronę banku. Nie odpowiadajmy na te wiadomości i nie korzystajmy z umieszczonych w nich linków, chrońmy swoje dane!

Oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze sprawdźmy stronę internetową wskazaną w wiadomości i ustalmy czy faktycznie zalegamy z płatnościami.

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka