Wyciągajmy dzieci z Sieci - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Policach

Aktualności

Wyciągajmy dzieci z Sieci

Internet od lat spełnia nieocenioną rolę w nauce, rozrywce i komunikacji. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez tego cennego narzędzia. Niestety Internet posiada też swoją ciemną stronę, która na co dzień może doprowadzać do eskalacji niebezpiecznych zjawisk i patologii. Szczególnie zagrożone są tu dzieci, dla których sieć stała się środowiskiem naturalnym. Najmłodsi, podatni na wszelkiego rodzaju wpływy, nieświadomie wpadają w pułapkę internetowych mechanizmów i ludzi o złych zamiarach, a to może mieć wpływ na całe ich życie.

Nasze dzieci żyją równocześnie w dwóch światach. Tym fizycznym i tym wirtualnym. Oba są dla nich naturalne i oba są ważne. Jednak w obu potrzebują naszej troski. Często zdarza się tak, że nasza świadomość i wiedza na te tematy nie do końca pokrywa się z rzeczywistością. Nie zwracamy uwagi ile czasu nasze dzieci spędzają w sieci. Nie mamy też pełnej świadomości kiedy to się dzieje. Wydaje nam się, że wiemy co dzieci robią w internecie, ale tego nie kontrolujemy. Niestety w dzisiejszej rzeczywistości dzieci coraz więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym. Nie potrafią znaleźć pomysłów na to w jaki sposób można spędzić czas inaczej. Realny świat po prostu wydaje im się nudny. I teraz zastanówmy się z czego to wynika?

To My – dorośli, rodzice, opiekunowie - powinniśmy zachęcać młodych ludzi do bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i szukania sposobów spędzania czasu wolnego nie tylko przed ekranem komputera. Znajdźmy czas dla swoich dzieci i spędźmy go wspólnie, aktywnie. Pomysłów jest nieskończona ilość. Musimy tylko chcieć!!!

To My – dorośli, musimy pamiętać o najważniejszych zasadach:

 

  • Nauczmy dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

  • Rozmawiajmy z nimi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w wirtualnym świecie.

  • Przypominajmy o ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.

  • Nauczmy dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w internecie.

  • Zapoznajmy dziecko z NETYKIETĄ - Kodeksem Dobrego Zachowania w sieci.

  • Poznajmy sposoby korzystania z Internetu przez nasze dzieci.

  • I najważniejsze – znajdźmy dla nich czas!

 

Sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka