Aktualności

Trudne warunki na drogach - bądźmy rozważni i przygotowani

Zima nie odpuszcza. Trudne warunki mogą dawać się we znaki zarówno kierowcom jak i pieszym. Słaba widoczność, opady śniegu i zalegające błoto pośniegowe wymuszają na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego zachowanie szczególnej ostrożności. Dlatego pamiętajmy aby przede wszystkim dostosować prędkość do panujących warunków i sprawdzić stan techniczny swojego samochodu

Tylko w ciągu 4 ostatnich dni w naszym powiecie doszło do 22 zdarzeń drogowych. Najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądźmy rozważni i przygotowani.

Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszmy prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jako piesi nie zapomnijmy o elementach odblaskowych. Zwiększy to naszą widoczność i pozwoli kierowcy zauważyć nas już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię nawet w miejscy bezpiecznym i oznakowanym zachowajmy wzmożoną czujność. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy, że droga hamowania jest w okresie zimowym wydłużona, a widoczność znacznie gorsza.

mł.asp. Katarzyna Leśnicka