Aktualności

Cyberświadomi - Cyberbezpieczni. Wirtualne spotkania z uczniami

Podczas trwającej pandemii, pomimo wielu ograniczeń i trudności, policjanci nie rezygnują z działań prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze zorganizowali kolejne spotkania z uczniami, na których wiodącym tematem była problematyka hejtu, nienawiści i cyberprzemocy.

W dobie pandemii, w wielu dziedzinach nasze życie się zmieniło. Inaczej wygląda praca dorosłych, inaczej też nauka dzieci i młodzieży. Edukacja całkowicie przeniosła się do sieci, a lekcje odbywają się zdalnie. W tym czasie policjanci kontynuują profilaktykę i wirtualnie spotykają się z młodzieżą. Teraz kiedy dodatkowe zajęcia się nie odbywają, a kluby sportowe są zamknięte, uczniowie zdecydowanie więcej czasu spędzają w sieci. Dlatego głównym tematem spotkania z uczniami klas 7 i 8 było bezpieczeństwo w sieci.

Podczas spotkania online omówiona została problematyka hejtu, mowy nienawiści i dyskryminacji. Ośmieszanie czy dręczenie– to tylko kilka przykrości, z którymi każdy może się spotkać w wirtualnym świecie. Zwróciliśmy uwagę na to, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Dotyczy to też portali społecznościowych, w których obecnie życie młodzieży się toczy. Policjanci zachęcali uczniów do korzystania z Internetu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i ostrzegali o zagrożeniach jakie mogą do nas płynąć zza monitora komputera.

Uczestnicy zdalnego spotkania byli zainteresowani omawianymi zagadnieniami i chętnie zadawali pytania. Taka forma zajęć została bardzo dobrze odebrana przez nauczycieli jak i uczniów dlatego policcy funkcjonariusze zapowiadają kontynuację policyjnych e-lekcji.

mł.asp. Katarzyna Leśnicka

  • na zdjęciu policjantka w mundurze siedzi w sali szkolnej przy biurku. Na biurku stoi laptop, na którym odbywa się spotkanie zdalne z uczniami klas 7 i 8 na temat cyberprzemocy.