Bezpieczny Motocykl = Rozsądny Motocyklista - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Policach

Aktualności

Bezpieczny Motocykl = Rozsądny Motocyklista

Bez wątpienia w ostatnim czasie pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. 29 kwietnia policjanci z polickiej drogówki przeprowadzili działania „Bezpieczny Motocykl”.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i kaski ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie.
W celu ograniczenia wykroczeń popełnianych przez motocyklistów, a tym samym w celu poprawy bezpieczeństwa ich samych jak i innych użytkowników dróg, policjanci przeprowadzili na terenie powiatu polickiego działania BEZPIECZNY MOTOCYKL”. Funkcjonariusze Ruchu Drogowego promowali bezpieczne zachowania wśród motocyklistów, jak również uświadamiali w zakresie zagrożeń jakie niesie ze sobą nadmierna prędkość, prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu czy środków działających podobne do alkoholu, zły stan techniczny i brak odzieży ochronnej. Tego dnia tylko trzech motocyklistów zostało ukaranych mandatami karnymi - dwóch za przekroczenie dozwolonej prędkości, a kolejny za nieprawidłowe wyprzedzanie.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.