Odblaski nosimy – bezpiecznie chodzimy - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Policach

Aktualności

Odblaski nosimy – bezpiecznie chodzimy

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi i rowerzyści na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, policjanci rozdawali elementy odblaskowe na terenie gminy Dobrej. Pamiętajmy, że jeden mały odblask przyczepiony do ubrania, może uratować życie!

Zima to trudny okres dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, mgła, opady deszczu i śniegu sprawiają, że piesi są słabiej widoczni. Do tego dochodzi jeszcze wydłużenie drogi hamowania pojazdów przy śliskiej, mokrej nawierzchni oraz szybciej zapadający zmrok. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z uczestników ruchu drogowego stosował się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dzisiejsze działania funkcjonariusze skierowali przede wszystkim do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Policjanci rozdawali odblaski w okolicach szkół podstawowych na terenie gminy dobra. Zachęcali tym samym do ich używania i uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i nie tylko w terenie niezabudowanym.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący - pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.