BEZPIECZNE ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
Święta Wielkanocne to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. Wiele osób w tym czasie przejedzie samochodem duże odległości. Dlatego każdy z nas, siadając za kierownicę, powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które przewozi. Aby święta były bezpieczne, policjanci apelują o spokojną i rozsądną jazdę oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Dla policjantów Święta Wielkanocne to okres wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego będą obecni na drogach w całym województwie, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast. Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale od zachowania wszystkich uczestników ruchu. Dołóżmy wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne i z jak najmniejszą ilością zdarzeń. Wielu z nas ruszy w podróż, aby święta spędzić z najbliższymi. Przed wyjazdem w dłuższą podróż, każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Bezpieczna podróż:
-Należy skontrolować poziom płynów w silniku oraz stan ogumienia, w tym stan ciśnienia w oponach. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie były sprawne.
-Pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje, wyjdźmy z samochodu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
-Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Podczas policyjnych kontroli nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wielu z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców to ci, którzy pili nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej.
-Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w foteliku lub źle montują fotelik w samochodzie.
-Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.
Podróż komunikacją publiczną:
Więcej policyjnych patroli będzie nie tylko na drogach, ale także na dworcach kolejowych i w centrach handlowych. Oprócz tych umundurowanych policjantów nad naszym
bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani funkcjonariusze. Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy,
jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i
informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy
się ją chować w wewnętrznych kieszeniach odzieży.
Zabezpieczenie domu:
Wyjazd na świąteczny wypoczynek, mogą próbować wykorzystać również przestępcy. Wyjeżdżając zostawiamy dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem. Otwarte drzwi lub okna mogą zachęcić złodziei do kradzieży. Przed wyjazdem należy pamiętać, aby je zamknąć. Nie zostawiajmy uchylonych okien.
- Pamiętajmy także o tym, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką.
- Zwróćmy uwagę na obce osoby, które chodzą po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne, gdyby doszło do włamania.
-Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej.
Pamiętajmy:
- Oblanie drugiej osoby wodą może być odebrane jako naruszenie nietykalności cielesnej oraz doprowadzić do zniszczenia odzieży i w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością finansową.
- Nagłe oblanie szyb przejeżdżającego samochodu może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku.
- Wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów, środków komunikacji miejskiej może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie o charakterze chuligańskim.
Wielkanocny poniedziałek powinien przebiegać z poszanowaniem zarówno tradycji, jak i innych osób!
Przypominamy, że w najbliższych dniach w Polsce obowiązują zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych pow. 12 ton w okresie Świąt Wielkanocnych 2017 roku.
W Polsce, ograniczenia w ruchu dla samochodów ciężarowych będą obowiązywać pojazdy o (DMC) dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12ton, na terenie całego kraju:
Zakazy obowiązują w weekend kwietniowy w dniach od 15 do 17 kwietnia 2017r:
15 kwietnia 2017 roku – od 18:00 do 22:00 Wielka Sobota
16 kwietnia 2017roku – od 08:00 do 22:00 Wielka Niedziela
17 kwietnia 2017 roku – od 08:00 do 22:00 – Lany Poniedziałek.
W przypadku kiedy zauważymy coś niepokojącego nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.