Aktualności

Policjanci kontrolują nielegalne kąpieliska

Data publikacji 23.08.2018

W dniu 23 sierpnia br. dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Policach kontrolowali na terenie powiatu miejsca na wodą, gdzie funkcjonuje zakaz kąpieli. Wakacje zbliżają się ku końcowi, co oznacza, że wielu młodych ludzi korzystając jeszcze ze słonecznej pogody, aby pożegnać odchodzące lato organizuje spotkania ze znajomymi nad różnymi zbiornikami wodnymi – często niestrzeżonymi.

Policjanci spotkali się z amatorami kąpieli wodnych przy dzikim kąpielisku znajdującym się w starej części Polic, tuż przy torze wodnym Odry – tzw. mijance. Funkcjonariusze rozmawiali z plażowiczami o zagrożeniach jakie płyną z kąpieli w takich miejscach. Należy pamiętać, że do znajdującego się obok portu wpływają duże statki co powoduje zanieczyszczenie wody, ale również często wysokie fale co jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób pływających na materacach. Innym zagrożeniem jest również znajdujący się w pobliżu kąpieliska wielki rurociąg, którym przesyłany jest amoniak. Policjanci przypominali, że dzikie kąpieliska to miejsca, które najczęściej nie są w żaden sposób zabezpieczone i oznakowane. Mają także zróżnicowane i niepewne dno. Niejednokrotnie strome uskoki, gdzie głębokość nawet przy brzegu może wynosić kilka metrów, stanowią realne zagrożenie dla miłośników kąpieli wodnych. Funkcjonariusze wskazali miejsca, gdzie bezpiecznie można korzystać z kąpieli - czyli na kąpieliskach strzeżonych, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik, a stan jakości wody jest tam cyklicznie sprawdzany przez Inspekcję Sanitarną. Dzielnicowi rozdawali ulotki informujące o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą oraz numerami ratunkowymi i algorytmem postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

Zanim zdecydujemy się na kąpiel na niestrzeżonym kąpielisku wodnym zastanówmy się czy naprawdę warto. Za nieprzestrzeganie zakazu kąpieli na dzikich kąpieliskach grozi mandat karny do 250zł. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tylko o konsekwencje finansowe takich kąpieli, a przede wszystkim o nasze życie i zdrowie.

 

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka 


 

 

  

 


 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Powrót na górę strony