Aktualności

Ogólnopolski dzień odblasków. Bądź widoczny – bądź bezpieczny.

Data publikacji 03.10.2018

Mundurowi z polickiej drogówki włączyli się do akcji Ogólnopolskiego Dnia Odblasków. 1 października policjanci przeprowadzili działania w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć Przykładem” mające na celu rozbudzenie chęci noszenia elementów odblaskowych - nie tylko w sytuacjach, w których określają to przepisy.

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się ograniczeniem widoczności, spowodowanym zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. To okres, w którym w sposób szczególny powinny być promowane zalety stosowania elementów odblaskowych. Dlatego właśnie pierwszego października wprowadzono Ogólnopolski Dzień Odblasków. Celem działań było zachęcenie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Policach wspólnie z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie włączyli się do akcji i na ulicach miasta rozdawali elementy odblaskowe niechronionym uczestnikom ruchu drogowego przypominając jak ważne jest korzystanie z odblasków i jak istotną rolę odgrywają dla naszego bezpieczeństwa.

 

Pamiętajmy :

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po zmierzchu, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

  1. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu)

 

  • 1
Powrót na górę strony