Aktualności

Bezpieczna Wielkanoc - porady na świąteczny czas

Data publikacji 19.04.2019

Okres świąteczny, to okres wzmożonego ruchu na drogach całego kraju. Dla wielu osób, to czas odwiedzin rodzinnych stron i swoich bliskich. Zachodniopomorska Policja szczególnie w tych poprzedzających i świątecznych dniach apeluje o czujność i rozwagę, aby nie dopuścić do sytuacji niebezpiecznych, cieszyć się ze spotkania z bliskimi w rodzinnym gronie oraz bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Tak jak co roku o bezpieczeństwo podróżujących po drogach naszego regionu już od piątku 19 kwietnia do wtorku 23 kwietnia, dbać będą wzmożone patrole zachodniopomorskiej drogówki. W trakcie działań „Bezpieczny weekend - Wielkanoc” na drogach województwa mundurowi zwracać będą uwagę na kierujących popełniających szczególnie niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przejeżdżanie linii ciągłej.  Apelujemy także, aby zwracać uwagę na znaki drogowe i nie jeździć na pamięć.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks.

Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Śmigus- dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim "śmigus-dyngus" np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia.

Sprawcy takiej "zabawy" w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom bądź dzwoniąc pod numer 112.


Zespół Prasowy KWP Szczecin/AG

  • Bezpieczne Święta Wielkanocne
Powrót na górę strony