W styczniu za jazdę na podwójnym gazie stracił prawo jazdy. Tym razem miał 2 promile alkoholu w organizmie
W styczniu tego roku stracił prawo jazdy za „jazdę na podwójnym gazie”. 53 latek nie wyciągnął jednak żadnych wniosków z tamtej sytuacji. W dzień święta Bożego Ciała wsiadł za kółko mając 2 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego polickiej komendy. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
W czwartkowy poranek 11 czerwca policjanci ruchu drogowego z polickiej komendy w miejscowości Tanowo zauważyli samochód marki Renault, którego właściciela w styczniu tego roku zatrzymali za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna stracił wtedy prawo jazdy a sprawa trafiła do sądu. Tym razem, funkcjonariusze widząc zbliżający się z naprzeciwka pojazd, którym kierował znany im 53 letni mieszkaniec powiatu zajechali mu drogę i natychmiast rozpoczęli kontrolę, zwłaszcza, że za chwilę miała rozpocząć się procesja Bożego Ciała, którą funkcjonariusze mieli zabezpieczać. Jak się okazało i tym razem policjanci mieli rację. Nie dość, że mężczyzna miał już wcześniej zatrzymane prawo jazdy za kierowanie pod wpływem alkoholu to tym razem również jechał „na podwójnym gazie”. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 53 latek ma w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Jak widać, nawet po zatrzymaniu prawa jazdy na początku roku kierujący nie wyciągnął żadnych wniosków. Dzięki szybkiej reakcji i czujności policjantów nie doszło do tragedii, a kierowcy za swoje beztroskie zachowanie grożą surowe konsekwencje karne i finansowe.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną
i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Policjanci apelują o rozwagę. Brak wyobraźni kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
sierż. sztab.Katarzyna Leśnicka