PSY SŁUŻBOWE W POLICJI
Natura obdarowała psy w niezwykle silną psychikę oraz silnie rozwinięte zmysły i instynkt. Zwierzęta te używane są powszechnie do pracy w Policji niemalże we wszystkich krajach świata do patrolowania, ale też tropienia. Aby przewodnik psa służbowego i pies służbowy mogli rozumieć się bez słów, nieustannie uczestniczą w różnych szkoleniach oraz samodoskonaleniach.
W trakcie szkolenia psy służbowe utrwalają czynności polegające na tropieniu śladów, posłuszeństwie, obronie, a oprócz tego uczestniczą w specjalnie przygotowanych symulacjach mających na celu rozwinięcie swoich instynktów i zmysłów. Szkolenia te odbywają się cyklicznie.
Najwięcej psów używanych jest do działań prewencyjnych jako psy patrolowo- tropiące. W określonych sytuacjach mogą być użyte jako jeden z środków przymusu bezpośredniego, ale o tym bardziej szczegółowo mówi Ustawa o Środkach Przymusu Bezpośredniego i Broni Palnej.
Ciekawostki:
- aby zostać przewodnikiem psa służbowego należy mieć predyspozycje
- pies służbowy nie jest wcześniej wybierany przez danego przewodnika psa służbowego, wybór następuje w trakcie uczestnictwa w losowaniu
- od momentu wylosowania danego psa to przewodnik psa służbowego, który go wylosował jest odpowiedzialny za zwierzę