PIJANY KIEROWCA NIE WYCIĄGNĄŁ WNIOSKÓW - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Policach

Aktualności

PIJANY KIEROWCA NIE WYCIĄGNĄŁ WNIOSKÓW

Ponad 2,5 promila alkoholu miał w organizmie kierujący, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów ruchu drogowego z Komisariatu Policji w Mierzynie. Jednak 38 latek nie przejął się konsekwencjami swojego zachowania. Tydzień później został zatrzymany do kontroli drogowej, podczas której okazało się, że znowu jest nietrzeźwy.

14 września około godziny 20:00 w miejscowości Skarbimierzyce, policjanci ruchu drogowego z Komisariatu Policji
w Mierzynie zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Fiat. Od kierującego 38-latka wyczuwalna była silna woń alkoholu – badanie wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. W wyniku dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna nie ma prawa jazdy, ponieważ zostało ono już wcześniej zatrzymane za jazdę na „podwójnym gazie”. Jednakże z tej lekcji, kierujący nie wyciągnął żadnych wniosków. Tydzień później ponownie został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego
z Komisariatu Policji w Mierzynie i tym razem również znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. W związku z popełnionymi przestępstwami beztroskiemu kierowcy grożą surowe konsekwencje karne i finansowe.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policjanci apelują o rozwagę. Brak wyobraźni kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

 

  • 1