Aktualności

Powiatowe obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada br. w całym kraju odbyły się uroczyste obchody uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Również w naszym powiecie mieszkańcy upamiętnili to jakże ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Na ulicach miasta powiewały biało-czerwone flagi i rozbrzmiewały pieśni patriotyczne.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
W powiecie polickim obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada na Strzelnicy Sportowej Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej "Grajcar" w Dobieszczynie, gdzie każdy mógł spełnić patriotyczny obowiązek i oddać „10 Strzałów Ku Chwale Ojczyzny”. Tego samego dnia odbył się koncert zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Występ składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpili laureaci wyróżnieni podczas Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się w maju br. natomiast w drugiej części zaśpiewali wokalisci z grupy wokalnej PP66 oraz uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ÉLAN VITAL.

11 listopada po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny na terenie przy kościele, odbył się pokaz ćwiczeń kawaleryjskich amazonek i ułanów Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, a w godzinach popołudniowych odbyły się koncerty pt. „Ułani, Ułani”. Wszyscy zgromadzeni mogli wspólnie zaśpiewać pieśni patriotycze przy wsparciu solistki operowej Ewy Filipowicz – Kosińskiej oraz wokalistek chóru Cantore Iuvenum pod dyrygenturą Julii Figiel.

Powiatowe obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały dwa dni. Policja nie odnotowała żadnych incydentów zmierzających do zakłócenia w jakikolwiek sposób tego ważnego święta. Było spokojnie i bezpiecznie.

 

  • 1