Aktualności

"Zanim coś zrobisz, pomyśl trzy razy"

Data publikacji 20.03.2019

„Wolni od .....” to program profilaktyczny realizowany w szkołach na terenie gminy Police, przy wsparciu wielu placówek oraz instytucji. Szkoły wspólnie z Policją realizują różnorodne przedsięwzięcia, które promują zdrowy styl życia oraz alternatywne formy spędzania czasu wolnego. Policjanci na spotkaniach przypominają uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i konsekwencjach podejmowanych przez siebie decyzji.

W ramach działań profilaktycznych z cyklu „Wolni od” funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Policach spotkali się z uczniami klas VII Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Tanowskiej w Policach oraz ich wychowawcami , aby porozmawiać o o wielu współczesnych problemach, które coraz częściej dotykają młodzież.

Policjanci omówili podstawowe zagadnienia związane z sięganiem po wszelkie środki odurzające, zwrócili uwagę na wyznawane przez młodych ludzi wartości, przypomnieli o tak ważnych pojęciach w dzisiejszym świecie jak szacunek i tolerancja. Mundurowi poruszyli również zagadnienia związane ze stosowaniem przez uczniów przemocy, jak i bycia ofiarą przemocy, podkreślając, że jest to zjawisko dosyć powszechne w środowisku szkolnym. Omówili konsekwencje prawne jakie mogą ich spotkać za poszczególne ich zachowania.

Ważnym, choć często niedostrzeganym problemem, który cały czas narasta jest uzależnienie od telefonów komórkowych czyli tzw. fonoholizm. Funkcjonariusze uświadamiali jak niebezpieczne może być korzystanie z telefonów komórkowych podczas poruszania się po drogach. Przytoczyli kilka przykładów zdarzeń drogowych z udziałem pieszych korzystających z telefonów komórkowych.

Policjanci przestrzegali również młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo, kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane. Podobnie wygląda sytuacja z nawiązywaniem znajomości i umawianiem się na spotkania z zupełnie obcymi osobami. Nigdy nie ma pewności, kto prowadzi korespondencję, czy nie jest to ktoś, kto chce wyrządzić młodemu człowiekowi krzywdę. Poruszony został również temat szeroko pojętego „hejtu” w internecie. Policjanci uświadamiali , że wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące. Nasze niewłaściwe, wręcz okrutne zachowanie może mieć wpływ na całe życie tego człowieka.

Na zakończenie uczniowie zadawali policjantom pytania, opowiadali o swoich przeżyciach, a dzięki luźnej dyskusji mieli możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla nich sprawach, za co serdecznie podziękowali.

Sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka


 


 


 

  • na zdjęciu policjantka stoi przed grupą - około 50 uczniów klas VII szkoły podstawowej. Uczniowie siedzą na krzesłach przodem do policjantki.
    spotkania z uczniami klas VII Szkoly Podstawowej nr 8 w Policach przy ul. Tanowskiej
  • spotkania z uczniami klas VII Szkoly Podstawowej nr 8 w Policach przy ul. Tanowskiej
  • policjantka stoi przed grupą około 50 uczniów klas VII. uczniowie siedzą na krzesłach. Spotkanie odbywa się w bibliotece w szkole podstawowej nr 8 w Policach.
    spotkania z uczniami klas VII Szkoly Podstawowej nr 8 w Policach przy ul. Tanowskiej
Powrót na górę strony