Aktualności

Policjanci dokonują lustracji dróg i oznakowań w okolicach szkół i przedszkoli

Data publikacji 25.08.2021

Jak co roku, jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem akcji będzie czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki po przerwie wakacyjnej.

Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych już w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego sprawdzają oznakowanie pionowe i poziome dróg oraz ulic w obrębie placówek oświatowych. Funkcjonariusze Ruchu Drogowego kontrolują stan przejść dla pieszych i znaków ostrzegawczych, zasadność ich ustawienia oraz prawidłowość działania sygnalizacji świetlnej.

W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń mundurowi przekazują uwagi do właściwego miejscowo zarządcy drogi, aby ten jak najszybciej usunął wszelkie nieprawidłowości.

Funkcjonariusze pionów prewencji, ruchu drogowego, wspomagani przez straż miejską, gminną będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół i placówek oświatowych aby nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących, jak i pieszych i rowerzystów. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pojazdy przewożące dzieci i młodzież.

Istotnym elementem działań będą spotkania organizowane z rodzicami i dziećmi. Zajęcia z policjantami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących ich bezpieczeństwa.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Policjanci będą zwracać uwagę rodziców na kwestie związane z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

mł.asp. Katarzyna Leśnicka


 

Powrót na górę strony