Aktualności

Jest coraz chłodniej. Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne tak jak zrobił to jeden z polickich funkcjonariuszy

Data publikacji 06.11.2021

Na zewnątrz jest coraz chłodniej, zmrok zapada szybciej i panuje dłużej. Są osoby, które w takiej sytuacji są narażone na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych wymagających pomocy, ale również osoby samotne i w podeszłym wieku wymagają w tym czasie naszej uwagi. Dlatego apelujemy o reakcje wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. Przykład możemy czerpać z polickiego funkcjonariusza, który przekazał osobom bezdomnym ciepłe ubrania.

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu.

By przeciwdziałać przypadkom wychłodzeń i zamarznięć policjanci już teraz rozpoczęli, działania, które mają na celu dotarcie do osób, które mogą potrzebować pomocy. Już teraz sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy i udzielają im pomocy oraz informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, w okresie jesienno-zimowym przeprowadzają kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji, policjanci odwożą potrzebujących do schroniska, do izby wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, siedzące na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

Jeżeli mamy w domu niepotrzebne ciepłe ubrania, koce czy obuwie, zawsze możemy je przekazać potrzebującym, tak jak zrobił to jeden z polickich funkcjonariuszy. Weźmy z niego przykład i pomagajmy!

Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie bądź zamarznięcie. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie.

 

Powrót na górę strony