Aktualności

Odpowiedzialność nieletnich – spotkania policjantów z młodzieżą

Data publikacji 20.10.2023

Policcy funkcjonariusze kontynuują cykl spotkań z młodzieżą na terenie powiatu polickiego. Tym razem policjanci odwiedzili uczniów z SP w Trzebieży, Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza oraz uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przęsocinie, aby porozmawiać o odpowiedzialności karnej osób nieletnich i zagrożeniach jakie niesie ze sobą korzystanie w sposób nieodpowiedzialny z sieci internetowej. Policjanci na spotkaniach rozmawiali z młodymi ludźmi o współczesnych zagrożeniach i przede wszystkim ostrzegali o konsekwencjach podejmowanych przez siebie decyzji.

Tym razem w prelekcjach z polickimi policjantami wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzebieży, Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza oraz uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przęsocinie, aby porozmawiać o problemach, które we współczesnym świecie coraz częściej dotykają młodzież i zwrócić uwagę na odpowiedzialność jaką każdy za swoje czyny ponosi.

O ile prawa uczniom są doskonale znane to ze znajomością własnych obowiązków bywa znacznie gorzej. Często młodzież nie ma świadomości, że po przekroczeniu 13 lat grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich, czego konsekwencją może być umieszczenie osoby nieletniej w zamkniętym ośrodku wychowawczym. W czasie spotkania z młodymi ludźmi dyskutowano na temat odpowiedzialności nieletniego. Słuchaczom uświadamiano co to jest demoralizacja i co za to może im grozić.

 

Przypomniano uczniom znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja. Poruszony został temat „hejtu” w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Wskazano uczniom, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów.

 

Spotkanie z młodzieżą miało charakter debaty, młodzi ludzie chętnie zadawali pytania w kwestiach dla nich niejasnych, wzięli również udział w ankiecie. Dzięki luźnej dyskusji mieli możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla nich sprawach i uzyskania odpowiedzi na niejasne dla nich zagadnienia.

mł. asp. Anna Kaźmierczak

Powrót na górę strony