Program "Bezpieczna Szkoła" 2017/2018 - Regulamin uczestnictwa
Z nowym rokiem szkolnym Policja Zachodniopomorska po raz 14 rusza z Programem "Bezpieczna Szkoła". Program jest realizowany cyklicznie i ma na celu stałe podnoszenie bezpieczeństwa w placówkach oświatowych oraz inspirowanie do nowatorskich działań profilaktycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, a finansowo projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Placówka oświatowa, która chce podjąć współpracę z Policją w zakresie profilaktyki i edukacji w obszarze bezpieczeństwa musi wypełnić kartę zgłoszenia. Kartę należy przekazać do 20 października 2017 roku do przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Policach zajmującego się profilaktyką.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2017/2018 rusza kolejna już edycja Programu „Bezpieczna Szkoła”. Jest to Program, w którym docenia się ciekawą profilaktykę realizowaną w obszarze bezpieczeństwa w szkole. Jeżeli Państwa szkoła jest aktywna w tym zakresie, może warto pochwalić się tego rodzaju działaniami i zdobyć ciekawe nagrody. Jest to także możliwość uczestniczenia Państwa pracowników w Policyjnym Studium Bezpieczeństwa. Forma wymiany doświadczeń i zdobycia umiejętności w obszarze bezpieczeństwa z pewnością przyda się wielu pracownikom placówek oświatowych. Jeśli na terenie Państwa placówki funkcjonują klasy mundurowe, w tym programie jest również wiele wartościowych treści, które się Państwu przydadzą. Ponadto zgłaszając swoją szkołę do programu możecie Państwo liczyć na szkolenie rady pedagogicznej z wybranej dziedziny dotyczącej bezpieczeństwa i systematycznej współpracy w obszarze niwelowania zdiagnozowanych zagrożeń. Udział w naszych propozycjach jest bezpłatny a może przynieść wyłącznie korzyść, podniesie świadomość prawną oraz wzbogaci Państwa wiedzę na temat różnych zagrożeń i sposobów im przeciwdziałania.
Program „Bezpieczna Szkoła"
2017/2018
Regulamin
uczestnictwa w programie
Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin określa cele, zasady, warunki i tryb przyznawania Honorowego Tytułu „Bezpiecznej Szkoły” i uczestnictwa we wszystkich elementach programu „Bezpieczna Szkoła”.
§ 2
Tytuł ma charakter honorowy. Posiadacz tytułu ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób i mienia w obiekcie. Przyznawany jest placówkom oświatowym województwa zachodniopomorskiego za jakość i innowacyjność podejmowanych inicjatyw profilaktycznych oraz wysoki poziom bezpieczeństwa uczniów.
§ 3
O tytuł mogą ubiegać się wszystkie szkoły oraz placówki oświatowe województwa zachodniopomorskiego.
§ 4
Program „Bezpieczna Szkoła” polega na stałej współpracy Policji Zachodniopomorskiej ze zgłoszonymi do programu placówkami oświatowymi. Współpraca polega na:
- możliwości podjęcia systemowych działań w zakresie realizowania inicjatyw o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym w obszarze bezpieczeństwa,
- możliwości uczestniczenia zgłoszonych placówek oświatowych w części konkursowej programu na najciekawszą inicjatywę profilaktyczną w obszarze bezpieczeństwa,
- realizowaniu szkoleń rad pedagogicznych na zasadach i warunkach określonych w przedmiotowym regulaminie,
- realizowaniu wywiadówek profilowanych na zasadach i warunkach określonych w przedmiotowym regulaminie.
Program pod nazwą „Bezpieczna Szkoła" w roku szkolnym 2017/2018 organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Koordynatorem wszelkich działań profilaktycznych w ramach Programu ze strony Policji Zachodniopomorskiej na poziomie województwa jest Wydział Prewencji KWP w Szczecinie. Na poziomie gminy i powiatu przedstawicielem organizatora jest właściwa Komenda Miejska lub Powiatowa Policji.
Program „Bezpieczna Szkoła” prowadzony jest zgodnie z cyklem roku szkolnego.
Szczegółowe informacje na temat Programu dostępne będą na stronie internetowej organizatorów, tj.: Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie
(www.zachodniopomorska.policja.gov.pl) i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (www.wzp.pl).
Edukacja
§ 5
Głównym celem Programu „Bezpieczna Szkoła” jest inspirowanie osób i instytucji zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży do nowatorskich działań profilaktycznych, ograniczenie demoralizacji wśród osób małoletnich oraz pomoc w realizacji działań związanych z bezpieczeństwem na terenie placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego poprzez wyróżnienie innowacyjnych inicjatyw profilaktycznych oraz promowanie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych.
-
-
Placówki oświatowe, które w roku szkolnym 2017/2018 zgłoszą się do programu „Bezpieczna Szkoła” mogą skorzystać z propozycji przeprowadzenia spotkań z dziećmi i młodzieżą, rady pedagogicznej dla swojego grona pedagogicznego i spotkania z rodzicami w ramach wywiadówki profilaktycznej. Szkolenie realizowane będzie przez policjantów oraz pracowników Policji, Komend Miejskich i Powiatowych województwa zachodniopomorskiego zajmujących się profilaktyką i edukacją w obszarze bezpieczeństwa.
-
Każda placówka, która zgłosi się do programu, w trakcie trwania roku szkolnego może przy współpracy organizatorów zorganizować wspólnie ustaloną ilość spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, jedno szkolenie rady pedagogicznej oraz jedną wywiadówkę profilowaną dla rodziców uczniów danej szkoły. Ustalenie potrzeby tematu przewidywanego i orientacyjnego terminu szkolenia odbywać się będzie na bieżąco z przedstawicielami KMP/KPP.
-
Organizatorzy programu „Bezpieczna Szkoła” w roku szkolnym 2017/2018 proponują następujące tematy spotkań:
-
-
profilaktyka uzależnień od środków psychoaktywnych,
-
zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu,
-
procedura „Niebieskie Karty”, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie,
-
profilaktyka dotycząca przeciwdziałania handlowi ludźmi,
-
sytuacje kryzysowe na terenie szkoły i odpowiedzialność prawna osoby nieletniej,
-
zagrożenia wynikające z wcześnie podjętej inicjacji seksualnej i prostytucji wśród osób nieletnich,
-
przeciwdziałanie subkulturom i sektom młodzieżowym oraz niebezpiecznym grupom i organizacjom młodzieżowym,
-
nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny,
-
prawne aspekty przemocy i agresji w szkole,
-
bezpieczeństwo w ruchu drogowym,
-
bezpieczeństwo w środowisku lokalnym,
-
w trosce o bezpieczeństwo zwierząt i środowisko naturalne,
-
krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa jako nowoczesna forma skatalogowana zagrożeń na wskazanych obszarach,
-
rola dzielnicowego i jego zadania służbowe w obszarze przeciwdziałania demoralizacji nieletnich.
Zasady szczegółowe
§ 6
-
Placówka Oświatowa, która chce podjąć współpracę w zakresie profilaktyki i edukacji w obszarze bezpieczeństwa zgłasza chęć współpracy w formie wypełnionej karty, będącej załącznikiem nr 1 do niniejszego regulaminu. Przystąpienie do programu „Bezpieczna Szkoła” oraz wypełnienie karty zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych zawartych w karcie. Karta powinna zostać przekazana do dnia 27 października 2017 roku właściwemu terytorialnie przedstawicielowi KMP/KPP, który zajmuje się profilaktyką i edukacją na rzecz bezpieczeństwa.
-
W terminie do 30 listopada 2017 roku, każda placówka oświatowa uczestnicząca w programie, w porozumieniu z przedstawicielami właściwej Komendy Miejskiej i Powiatowej Policji przygotuje harmonogram współpracy w bieżącym roku szkolnym, uwzględniając w nim obszary współpracy gwarantowane programem.
-
Wszystkie zajęcia edukacyjne realizowane we współpracy z Policją powinny zostać zrealizowane do dnia 27 kwietnia 2018 roku.
-
Do dnia 11 maja 2018 roku, każda z placówek oświatowych współpracująca z Policją na zasadach określonych niniejszym regulaminem przekaże przedstawicielowi właściwej Komendy Miejskiej/Powiatowej Policji sprawozdanie, które będzie podsumowaniem zrealizowanych działań profilaktycznych w szkole. Sprawozdanie zostanie ocenione przez komisję oceniającą, w skład której wejdą przedstawiciele Policji, Wydziału Oświaty, jednostki samorządu terytorialnego oraz zaproszone instytucje i organizacje pozarządowe działające na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na terenie powiatu.
-
Z nadesłanych sprawozdań zostaną wybrane te, które zdaniem komisji oceniającej najlepiej obrazują realizację zadań, które od zdiagnozowanego zagrożenia poprzez podjęcie odpowiedniej pracy profilaktycznej wpływają na poprawę bezpieczeństwa w placówce oświatowej. W każdej edycji programu z nadesłanych propozycji na poziomie powiatowym zostanie wybrany jeden laureat, który otrzyma certyfikat „Bezpiecznej Szkoły” oraz jedna placówka oświatowa, która zostanie uhonorowana wyróżnieniem.
Kryteria oceny działań profilaktycznych
§ 7
-
Placówki oświatowe podejmujące współprace z Policją, przekazując sprawozdanie z realizacji działań profilaktycznych poddają ocenie komisji konkursowej podjętą autorską inicjatywę profilaktyczną w obszarze bezpieczeństwa w szkole. Najważniejszymi kryteriami oceny pomysłu zgłoszonego do konkursu będą:
-
przeprowadzona przez placówkę oświatową diagnoza bezpieczeństwa, określająca obszary zagrożeń, które wymagają podjęcia działań profilaktycznych,
-
opracowany harmonogram zadań w obszarze planowanych działań profilaktycznych z uwzględnieniem instytucji i organizacji niezbędnych do osiągnięcia postawionych sobie celów,
-
innowacyjność i pomysłowość projektu odpowiadająca w pełni oczekiwaniom jego odbiorców,
-
konkretne określenie grupy odbiorców,
-
uniwersalność, czyli możliwość przetransportowania inicjatywy na płaszczyznę innych placówek oświatowych.
-
W określonym w § 6 pkt 4 terminie uczestnicy zobowiązani są do przekazania właściwej Komendzie Miejskiej/Powiatowej Policji sprawozdania w formie prezentacji multimedialnej (za pomocą płyty CD), która w jak najdokładniejszy sposób zaprezentuje podjętą na terenie szkoły zgłoszoną do programu inicjatywę.
-
Sprawozdanie przesłane w postaci prezentacji multimedialnej powinno zawierać przede wszystkim:
-
nazwę inicjatywy,
-
analizę zjawisk, ze wskazaniem obszarów zagrożeń, na które odpowiedzią jest realizacja inicjatywy profilaktycznej,
-
szczegółowy opis inicjatywy ze wszystkimi etapami jej realizacji,
-
materiały multimedialne będące dodatkową dokumentacją realizowanej inicjatywy (fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe),
-
informacje o organizatorach, logistyce całego zadania oraz źródłach finansowania projektu,
-
wszelkie inne materiały mogące jak najlepiej przedstawić realizowany pomysł na edukację w obszarze bezpieczeństwa.
Podsumowanie programu „Bezpieczna Szkoła”
§ 8
Podsumowanie programu „Bezpieczna Szkoła” nastąpi w czerwcu 2018 roku.
Główną nagrodą w programie i konkursie przyznawaną placówkom oświatowym jest Honorowy Tytuł „Bezpiecznej Szkoły”, którego atrybutem jest odpowiedni dokument podpisany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.
Dodatkowo organizatorzy mogą wyróżnić te placówki i tych laureatów, którzy w ich subiektywnej ocenie zasługują na wyróżnienie, jednakże nie uzyskały tytułu. W zależności od poziomu nadesłanych prac konkursowych organizatorzy konkursu gwarantują sobie możliwość nie przyznania nagrody.
KPP Police
asp.sztab. Iwona Grefenheim